Cukrovka (diabetes mellitus) patří momentálně mezi nemoci, která souvisí s životem v moderní civilizaci a nezdravým životním stylem. Často přehlížený, a přitom velmi významný, je dopad diabetu na ústní dutinu. V tomto článku odhalíme skryté spojení mezi cukrovkou a zdravím ústní dutiny, pronikneme do problémů, které může způsobit, a poskytneme tipy, jak jim předcházet. 

Co je to diabetes?

Diabetes, neboli cukrovka, je onemocnění, které vznikne nedostatkem hormonu či jeho poruchou tvorby. Tento hormon se nazývá inzulín. Zmíněný hormon vzniká produkcí Langerhansových ostrůvků, jež se nachází ve slinivce břišní. Funkce, jež hormon inzulín plní, je především regulování našeho cukru v krvi. Díky tomuto hormonu je možné, aby se glukóza, jež je získána z potravy, dorazila do jádra buňky a zde došlo k jejímu uložení a následně přeměnu na energii. Tuto energii je pak naše tělo schopno využít.

Většina potravin se po konzumaci rozkládá na glukózu neboli cukr, který se následně uvolňuje do krevního oběhu. Když se hladina cukru v krvi zvýší, slouží to jako signál pro slinivku břišní, aby uvolnila inzulin. Inzulin funguje jako metaforický klíč a umožňuje vstup krevního cukru do buněk těla, kde je využit jako zdroj energie.

V případě cukrovky je však produkce inzulínu nedostatečná nebo je jeho účinnost narušena. Při nedostatečném přísunu inzulínu nebo při nedostatečné reakci buněk zůstává v krevním řečišti nadměrné množství krevního cukru. Toto dlouhodobě zvýšené množství cukru v krvi může vést k závažným zdravotním komplikacím, včetně srdečních onemocnění, poruch vidění a onemocnění ledvin.

Přestože definitivní lék na cukrovku ještě nebyl objeven, přijetí určitých opatření v oblasti životního stylu může tento stav výrazně zmírnit. Mezi ně patří snížení nadváhy, konzumace výživné stravy a také pravidelná fyzická aktivita. Kromě toho lze přijmout následující opatření, která poskytnou další pomoc:

 • Dodržování předepsané medikace.
 • Vyhledávání vzdělávání a podpory při samosprávě diabetu.
 • Pravidelná a poctivá účast na schůzkách u lékaře.

Typy diabetu

Existují celkem tři hlavní typy cukrovky, a to cukrovka 1. typu, cukrovka 2. typu a těhotenská cukrovka.

Cukrovka 1. typu

Předpokládá se, že cukrovka 1. typu je důsledkem autoimunitní reakce, kdy tělo chybně napadá samo sebe. Tato reakce brání tvorbě inzulínu v těle. Zhruba 5-10 % osob postižených cukrovkou má diabetes 1. typu. 

Příznaky diabetu 1. typu se obvykle projeví rychle a onemocnění je běžně diagnostikováno u dětí, dospívajících a mladých dospělých. Pokud máte diabetes 1. typu, je pro přežití nezbytné každodenní podávání inzulínu. V současné době není známa žádná metoda, jak diabetu 1. typu předcházet.

Cukrovka 2. typu 

Diabetes 2. typu je charakterizován sníženou schopností organismu účinně využívat inzulín, což vede k potížím s regulací hladiny cukru v krvi v normálním rozmezí. Přibližně 90-95 % osob s diabetem trpí diabetem 2. typu. 

Tato forma cukrovky se vyvíjí postupně po delší dobu a je obvykle diagnostikována u dospělých, i když její výskyt u dětí, dospívajících a mladých dospělých se zvyšuje v průběhu posledních let. 

Je důležité si uvědomit, že příznaky nemusí být snadno patrné, což podtrhuje význam podstoupení vyšetření hladiny cukru v krvi, pokud máte určité predispozice. Pozitivní změny životního stylu mohou pomoci zabránit vzniku cukrovky 2. typu nebo ji oddálit. Mezi tyto změny patří např:

 • Snaha o snížení hmotnosti.
 • Přijetí zdravé a výživné stravy.
 • Zařazení pravidelné fyzické aktivity.

Těhotenská cukrovka

Gestační diabetes, neboli těhotenská cukrovka, se objevuje u nastávajících matek, které v minulosti neprojevovaly příznaky cukrovky. Pokud je u vás těhotenská cukrovka diagnostikována během těhotenství, je zde možnost vyššího rizika výskytu zdravotních komplikací. 

Nicméně těhotenská cukrovka obvykle po porodu odezní, tedy není třeba ihned panikařit. Každopádně je třeba myslet i na to, že zde existuje možnost výskytu vzniku diabetu 2. typu v budoucnosti. 

V případě diagnostiky je zde také riziko, že vaše dítě má větší pravděpodobnost, že se u něj v dětství nebo později v dospívání vyskytne obezita a v pozdějších letech se u něj vyvine diabetes 2. typu. 

Vliv diabetu na zdraví ústní dutiny

Diabetes má dopad na různé aspekty vašeho těla, včetně zdraví ústní dutiny. Osoby s cukrovkou jsou náchylnější k onemocnění dásní, zubnímu kazu a dalším zubním problémům. Některé problémy v ústní dutině navíc mohou následky cukrovky ještě zhoršit.

Udržování správné zubní hygieny, která zahrnuje pravidelné čištění a nezbytné ošetření, je zásadní pro prevenci vzniku nebo progrese těchto problémů. Zajištěním zdraví ústní dutiny nejen usnadníte léčbu diabetu, ale také zmírníte riziko zdravotních komplikací souvisejících s cukrovkou, jako jsou srdeční onemocnění a onemocnění ledvin.

Mezi orální zdravotní komplikace, spojené s cukrovkou, řadíme:

 • Abscesy dásní
 • Zubní kaz
 • Plísňové infekce, jako je například afty (známé také jako kandidóza)
 • Lichen planus (zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže)
 • Ústní vředy
 • Poruchy chuti
 • Suchost a pálení v ústech v důsledku nízké hladiny slin
 • Onemocnění parodontu (dásní)

1. Parodontitida 

Parodontitida, známá jako pokročilé onemocnění dásní, může mít škodlivé účinky na podpůrné struktury zubů, včetně měkkých tkání a kostí. Pokud se parodontitida neléčí, může vést ke zvýšené hladině cukru v krvi a případné ztrátě zubů.

Vzhledem k závažnosti parodontitidy a problémům, kterým čelí jedinci s cukrovkou, pokud jde o hojení infekce, je zásadní řešit zanícené dásně okamžitě, dříve než stav přejde do pokročilého onemocnění dásní.

2. Afty

Kandidóza dutiny ústní, běžně známá jako afty, je kvasinková infekce, která se vyznačuje přítomností bílých skvrn, zarudnutím a krvácením v ústech a prasklinami v koutcích rtů. Může také způsobovat hořkou a nepříjemnou chuť. Léčba aftů je zásadní nejen pro zmírnění těchto nepříjemných příznaků, ale také pro prevenci jejího přenosu na další osoby.

Nekontrolovaná hladina glukózy v krvi může přispět ke vzniku aftů. U jedinců s cukrovkou se navíc může plíseň vyskytnout ve spojení se suchostí v ústech. 

3. Onemocnění dásní

U osob s cukrovkou je zvýšené riziko vzniku onemocnění dásní kvůli oslabenému imunitnímu systému a snížené schopnosti bojovat proti škodlivým bakteriím. Přítomnost bakterií vede k tvorbě zubního plaku, který se může hromadit pod linií dásní a tuhnout v zubní kámen. V počátečních stádiích onemocnění dásní se to projevuje zduřením dásní a sklonem ke snadnému krvácení.

Dodržování pečlivé ústní hygieny, včetně pravidelného čištění zubů kartáčkem a zubní nití, může pomoci zmírnit následky tohoto onemocnění. To je obzvláště důležité u osob s cukrovkou, právě proto, že jsou k tomuto onemocnění náchylné. 

4. Sucho v puse 

Diabetes může být také příčinou suchosti v ústech, tzv. xerostomie. Sliny hrají klíčovou roli v boji proti škodlivým bakteriím a jejich nedostatek může zvýšit riziko vzniku zubního kazu. Sucho v ústech se může vyskytnout jak u diabetu 1., tak u diabetu 2. typu a je nezbytné tento problém včas řešit, aby se předešlo vzniku zubního kazu nebo jiných nepříjemných následků, které jsou s tímto problémem spojeny. 

Ke zmírnění suchosti v ústech lze použít různé prostředky, například zvýšit příjem vody nebo používat žvýkačky a tvrdé bonbony ke stimulaci tvorby slin.

Tip: Víte, jakým potravinám se při cukrovce vyhnout? 

5. Pálení v ústech

Diabetes může potenciálně vést k rozvoji syndromu pálení v ústech (Burning Mouth Syndrome, BMS), který je často doprovázen právě suchostí v ústech. Tento stav se častěji vyskytuje u osob starších 60 let a častěji se s ním setkávají ženy než muži.

Jak již název napovídá, BMS se vyznačuje pocitem pálení, brnění nebo celkového nepříjemného pocitu v ústech. Diagnostika může vyžadovat doporučení od zubaře nebo lékaře. Specialista, například zkušený odborník v oblasti orální medicíny nebo ústní chirurgie, může provést důkladné vyšetření vašich úst a prozkoumat vaši anamnézu.

Pro pomoc při stanovení diagnózy může být nutné provést další testy, jako jsou testy krve, výtěry z úst, testy na alergie a testy na průtok slin. V některých případech může specialista doporučit biopsii tkáně a zobrazovací vyšetření, aby potvrdil diagnózu a určil vhodné možnosti léčby.

6. Pach z úst

Diabetes může mít vliv i na pach vycházející z našich úst. Tato změna se často připisuje přítomnosti ketonů, které vznikají, když tělo kvůli nedostatečnému množství inzulinu štěpí tuky na energii. Je důležité poznamenat, že správná léčba cukrovky, včetně udržování stabilní hladiny cukru v krvi, může pomoci tyto účinky výrazné zmírnit a podpořit tak přirozený zápach z úst. 

Co dělat v případě problémů ústní dutiny jako důsledku cukrovky?

Včasné vyhledání zubní péče je nesmírně důležité, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky problémů v ústní dutině. Váš zubní lékař hraje zásadní roli při zachování zdraví vašich úst a při řešení problémů dříve, než se dostanou do nepříznivého stádia.

Pokud trpíte cukrovkou, je nezbytné komunikovat o svém onemocnění, včetně jeho trvání, souvisejících komplikací a léků, které užíváte.

Nezapomeňte také svého zubního lékaře informovat o všech změnách vašeho zdravotního stavu, včetně kolísání hladiny glukózy v krvi.

Pokud při návštěvě cítíte úzkost, otevřeně o svých obavách hovořte s personálem. Lidé, kteří pracují v ordinaci, mohou přizpůsobit ošetření vašim potřebám a návštěvu vám zpříjemnit.

Jak problémům předcházet?

Pro zamezení nepříjemných problémů, či jejich omezení na minimum, dodržujte následující kroky:

 • Udržujte hladinu glukózy v krvi v cílovém rozmezí podle doporučení lékaře. Ten vám poradí, jak účinně zvládat vysoké nebo nízké hodnoty.
 • Konzumujte výživná jídla a nápoje podle stravovacího plánu vypracovaného s lékařem nebo registrovaným dietologem.
 • Pravidelně navštěvujte svého zubního lékaře a požádejte o radu ohledně správné domácí péče o zuby, včetně čisticích nástrojů a přípravků přizpůsobených vašim potřebám.
 • Péče o zuby může být spojena s problémy, jako je nalezení zubního lékaře v okolí, který rozumí vašim potřebám, a cenová dostupnost zubní péče a výrobků. Prozkoumejte možnosti bezplatné nebo levné zubní péče, například komunitní zdravotní centra, která poskytují zlevněné služby.
 • Neodkládejte pravidelné prohlídky kvůli obavám. Včasná opatření jsou zásadní pro prevenci dalších komplikací.
 • Nezapomínejte na zdravou vyváženou stravu. Například dostatek vápníku je základním klíčem pro zdravé zuby a dásně. Pomáhá při tvorbě a udržování silné zubní skloviny, která chrání zuby před zubním kazem.

Předcházet problémům lze i tím, že snížíte či nejlépe vynecháte alkohol a tabák. Pokud jste již pravidelným kuřákem, zvažte, zda by nebylo vhodné tabák z vašeho života nadobro vyškrtnout. Přinese vám to mnohé benefity.

S tím souvisí jedna otázka na zamyšlení - jak jinak vyléčit vaši ústní dutinu, když ji vědomě podsouváte něco, díky čemu trpí? 

Závěr

Dopad diabetu na zdraví ústní dutiny nelze ignorovat. Představuje jedinečnou výzvu, která vyžaduje zvláštní pozornost pro zachování zdravé ústní dutiny. Pochopením souvislostí mezi diabetem a zdravím ústní dutiny, přijetím proaktivních opatření a spoluprací se zdravotnickými pracovníky mohou jedinci s diabetem účinně řídit své zdraví ústní dutiny a předcházet možným komplikacím.

Pamatujte, že vše začíná pravidelnými zubními prohlídkami, správnou ústní hygienou a udržováním hladiny glukózy v krvi pod kontrolou. Dodržování zdravé stravy a zanechání kouření jsou pak dalšími kroky, které mohou významně přispět k celkovému zdraví ústní dutiny.

Váš úsměv je odrazem vaší celkové pohody a se správnými znalostmi a proaktivní péčí nemusí diabetes zastínit zdraví vaší ústní dutiny. Vybavte se potřebnými nástroji, v případě potřeby vyhledejte podporu a přijměte holistický přístup k léčbě diabetu a podpoře živého a zdravého úsměvu.