Abscesem v zubu se rozumí infekce, která byla způsobena hnisavou kapsou v tkáni kolem zubu. Abscesy jsou velmi závažné stavy, které mohou vést k vážným problémům, pokud nejsou okamžitě ošetřeny.  Když zubní dřeň odumře v důsledku poškození nebo kazu, začnou se z odumřelé tkáně, která zůstala, množit bakterie.  Tyto bakterie se nakonec rozšíří z kořene odumřelého zubu do tkáně, která je pod ním, a vytvoří kapsu hnisu - absces.  

Příčinou vzniku abscesu je také onemocnění dásní. Onemocnění dásní způsobuje, že se dásně stahují a vzdalují od zubů a zanechávají za sebou kapsy. Když se některá z kapes ucpe, bakterie se mohou rozrůstat a šířit nebo se zaseknout.  Když k tomu dojde, začne se pod povrchem dásně tvořit absces, který se zvětšuje a šíří, což se projeví otokem.

Jakmile se infekce začne šířit, může se vaše čelistní kost začít rozpouštět, protože uvolňuje místo otoku v oblasti, která byla infikována. Jakmile se kost začne rozpouštět, tlak se výrazně sníží, i když infekce bude stále přítomna. I když se vám uleví, infekce se bude zhoršovat - a bolest se bude vždy vracet. Jakmile se rozpustí větší část kosti, nezbude nic, co by zub podepřelo, což znamená, že se uvolní a nakonec bude nutné jej vytrhnout.
 

Příznaky abscesu zubu jsou snadno rozpoznatelné, protože zahrnují silnou bolest v postižené oblasti, červené nebo oteklé dásně, špatnou chuť v ústech, otok v okolí nebo čelisti a případně vysokou horečku. Bolest je při abscesu nesnesitelná a obvykle postihuje danou oblast špatným způsobem. Ať děláte, co děláte, zdá se, že se bolest stupňuje.  

Abscesy se většinou vyskytují u zadních zubů, i když se mohou vyskytnout i u předních. Jakmile se váš zub stane abscesem, zubař vám ho hned nevytrhne. Pokud se abscesem postižený zub vytrhne, jakmile je infekce stále přítomna, může se rychle rozšířit. Zubní lékař vám místo toho předepíše antibiotika, která mohou pomoci zničit bakterie.  

Zubní lékař může také ošetřit kořenový kanálek ve snaze odstranit odumřelou nebo zkaženou tkáň. V neposlední řadě může také vyvrtat do zubu otvor, aby dal infekci možnost odtéct, a pokusit se odstranit odumřelou dřeň.  Nejběžnějším způsobem léčby abscesu je použití antibiotik k likvidaci infekce a následné odstranění zubu. Nikdy byste neměli dopustit, aby se situace zhoršila - absces totiž může zničit čelistní kost.

Přihlašte se k odběru novinek a akčních nabídek z naší kliniky.