Návštěva zubní ordinace v mnoha pacientech vyvolá představu sterilního až nepřátelského prostředí, nepříjemný zvuk zubní vrtačky a hlavně bolest. To jsou ale jen přežitky z časů minulých. Moderní stomatologie už se dávno nepodobá dobám, kdy se bolavý zub léčil vytržením u místního kováře. Naopak zubní lékaři se snaží vyjít svým klientům maximálně vstříc a co nejméně invazivní cestou napravit problémy se zuby nebo jim dopřát zářivý úsměv, po kterém touží.

Pokud hledáte stomatologa, budete postaveni před volbu, jestli se svěřit do péče lékařů na soukromé zubní klinice nebo jít běžnému stomatologovi, který spolupracuje s vaší pojišťovnou. Jaká jsou pro a proti při volbě zubního lékaře?

  1. Co očekáváte od svého dentisty?

  Každý člověk má o svém chrupu i povaze ošetření jiné představy. Obecně by se pacienti v zubních ordinacích dali rozdělit do dvou skupin. Pro první skupinu znamená zubařské šetření nezbytnou nutnost, u které je potřeba doslova zatnout zuby a vydržet. Tito pacienti chtějí pouze základní ošetření, úlevu od bolesti a ideálně takovým způsobem, který proplácí zdravotní pojišťovna. Na prevenci příliš nedbají a na estetické stránce nebo kvalitě jim tolik nezáleží. V takovém případě postačí návštěva stomatologa, který má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou.

  Druhou skupinu tvoří lidé, kteří se péči o chrup pravidelně věnují, chodí na preventivní prohlídky, dentální hygienu a záleží jim na funkčnosti i estetice. Tato skupina ocení lety ověřenou důvěru, otevřenou komunikaci, nabídku možností, jak chrup ošetřit, a hlavně individuální přístup. Preferují kvalitu, moderní technologie, praxi, zkušenosti a reputaci, za kterou jsou ochotni si připlatit nad rámec běžného zdravotního pojištění. Tito náročnější klienti si pak vybírají osvědčené stomatologické kliniky i přesto, že ví, že za případné zákroky budou muset doplácet ze své vlastní kapsy. Moc dobře totiž vědí, že nadstandardní služby a krásný úsměv mají svoji cenu.

  2. Jak si vybrat zubní ordinaci nebo zubní kliniku?

  K zubaři začínáme chodit už v dětství a převážná část pacientů (statistiky uvádí až 90 %) svého zubního lékaře změní jen velmi zřídka. Důvod je zcela prostý. Pacienti svého zubaře dlouhodobě znají a vědí, co od něj očekávat. Problém nastane ve chvíli, kdy se člověk přestěhuje do jiného města a dojíždění k původnímu stomatologovi už není možné, nebo lékař ukončí svoji praxi. Pak nastává rozhodnutí, jak si vybrat zubaře nebo zubní kliniku. Mnoho lidí dá na doporučení rodiny, přátel a známých, ale existují i další situace, které vám v rozhodování pomohou.

  • Vstřícnost: Při první návštěvě zubní ordinace nebo kliniky vás uvítá příjemná sestra, která vás provede celým procesem registrace a ochotně zodpoví všechny vaše otázky.
  • Čekárna: Místo, kde čekáte na zubní ošetření, nepůsobí jako sterilní nemocnice z dob minulých, k dispozici jsou letáčky o péči o chrup a aktuální časopisy, ne sbírka papíru do sběrných surovin.
  • Osobní prostor: Součástí čekárny je i toaleta s umyvadlem, kde se můžete osvěžit a případně si před vyšetřením ještě jednou vyčistit zuby.
  • Čekání: Moderní stomatologická zařízení dnes fungují na základě předem dohodnutého termínu, takže byste v čekárně neměli strávit dlouhé hodiny. Samozřejmě se může stát, že některý zákrok se protáhne nebo se objeví komplikace, ale v tom případě by vás sestra, asistentka nebo lékař měli včas informovat.
  • Srozumitelnost: Zubní lékař by vás neměl zahrnout latinskými a odbornými pojmy, ale jako pro laika vysvětlit, jaký je váš problém a jakým způsobem ho hodlá řešit.
  • Finanční stránka: Většina zubních ošetření se dá provádět různými způsoby. Lékař by vás měl informovat o všech možnostech, včetně cenového aspektu vyšetření. Vy sami si pak zvolíte, jestli chcete zákrok plně hrazený pojišťovnou nebo si připlatíte za kvalitu a nadstandardní služby. 

  3. Praxe, vzdělání a zkušenosti

  Není žádným tajemstvím, že po zubních lékařích je v posledních letech čím dál tím větší poptávka. Bohužel s touto poptávkou roste nabídka nejen solidních stomatologů a zubních klinik, ale také zubařů s lákavou prezentací na internetu, kteří slibují kvalitu za málo peněz, ale ve skutečnosti je to podvod. Pokud si vybíráte zubního lékaře nebo stomatologickou kliniku, věnujte chvíli času dohledáním prokazatelného vzdělání a praxe daného lékaře.

  V České republice by měl mít každý stomatolog (i zahraničního původu) složenou aprobaci v oboru a další certifikace nebo členství v stomatologických společnostech jsou jen výhodou. Pokud vás trápí konkrétní problém, podívejte se také na specializace lékaře. Je velký rozdíl mezi tím, když stomatolog provedl daný zákrok už mnohokrát nebo se teprve učí. V neposlední řadě věřte také svému instinktu a dejte na osobní sympatie. Vztah lékaře s pacientem by měl být vždy osobní, a pokud vám lékař lidově řečeno „nesedne“, je možná na čase začít hledat jiného. 

  Clinic for Smile je moderní centrum dentální a estetické stomatologie v Karlových Varech, které je otevřené novým pacientů. Profesionální a nadstandardní služby vám poskytnou naši lékaři.

  Přihlašte se k odběru novinek a akčních nabídek z naší kliniky.