Zubní implantáty – efektivní řešení pro dokonalý úsměv

Zubní implantáty jsou estetické i funkční
Pokud jste přišli o jeden nebo více zubů, nemusíte se bát, že už se nikdy nebudete moci na své okolí usmát a vystavit tak pohledu druhých zející otvor v čelisti. Moderní stomatologie dokáže snadno ztrátu zubů vyřešit. Bez zubu se dá samozřejmě bez větších obtíží žít, ale není to optimální řešení. 

Zuby v těsném sousedství totiž přijdou o svou standardní oporu a začnou se v čelisti posouvat nebo vychylovat ze své přirozené pozice tak, aby si našly nový opěrný bod. Ve chvíli, kdy se zuby rozestoupí nebo pokřiví, už není možné problém vyřešit zubním implantátem. Posunuté nebo nakloněné zuby mají často odhalené zubní krčky, které mohou být citlivé a více náchylné k tvorbě zubního kazu.

Zubní implantát

Co je to zubní implantát?

Zubní implantát funguje jako náhrada zubního kořene u vypadnutého nebo vytrženého zubu. Obvykle se vyrábí z titanu a dalších hypoalergenních materiálů a svým tvarem kopíruje tvar kořene zdravých zubů. V podstatě se jedná o umělý zubní kořen, na který je možné nasadit nový zub. 

Zubní implantát se aplikuje do čelisti, kterou je nutné nejprve provrtat tak, aby do ní implantát dokonale padnul. Díky moderním možnostem umrtvení ošetřovaného místa, je zákrok bezbolestný. Po zavedení implantátu vroste tkáň čelistní kosti do speciálně upravených drážek na povrchu implantátu a pevně ho ukotví. Lékaři tento proces nazývají vhojení implantátu (osseointegrace / osteointegrace).

Zubní implantát

Jak vypadá zubní implantát?

Zubní implantát se skládá ze tří částí:

  • implantát – šroub, který se vkládá do vyvrtaného otvoru v čelisti
  • pilíř (abutment) – spojovací prvek mezi implantátem a korunkou
  • korunka – replika chybějícího zubu nad čelistí, která je vyrobená z keramického materiálu

Celý proces aplikace zubního implantátu si můžete představit na příkladu věšení obrazů nebo polic na zeď. Nejprve vyvrtáte do stěny (čelistní kosti) otvor a následně vložíte hmoždinku nebo skobu (pilíř). Na ni pak můžete zavěsit, cokoli potřebujete (keramická zubní korunka).   

Existuje mnoho druhů implantátů od nejrůznějších výrobců, které se rozlišují podle tvaru, velikosti, materiálu, kvality, ceny a často také státu, kde byly vyrobeny. V současnosti jsou nejčastěji používané zubní implantáty, které mají válcovitý tvar, jsou vyrobeny z titanu a pocházejí od renomovaných dodavatelů zubní protetiky, můstků a dalších zubních náhrad. Životnost kvalitních implantátů se pohybuje v řádu několika desítek let.

Zubní implantáty all on 4

Zubní implantáty All-on-4

All-on-4 a All-on-6 zubní implantáty jsou možností léčby pro pacienty, kteří postrádají více zubů nebo dokonce celou řadu zubů. Tyto implantátové systémy používají pouze čtyři nebo šest zubních implantátů k podpoře celé řady náhradních zubů.

Oba systémy zubních implantátů nabízejí několik výhod. Tradiční zubní náhrady mohou být nepohodlné a nestabilní, ale systémy All-on-4 a All-on-6 používají pevný můstek, který je ukotven na místě pomocí implantátů. To znamená, že náhradní zuby se v ústech nepohybují a fungují stejně jako zuby přirozené.

Poskytují pacientům pevnou, neodnímatelnou náhradu pro jejich chybějící zuby, což zlepšuje funkci i vzhled jejich úsměvu. Také pomáhají zachovat zbývající kost čelisti, zabraňují další ztrátě kosti a udržují přirozený tvar obličeje.

Zubní implantát

Výhody zubních implantátů

Chybějící zuby lze řešit několika způsoby. V minulosti bylo běžnou praxí vytvořit zubní můstek. Procedura spočívá v tom, že se sousední zuby obrousí a nasadí se na ně protéza. Nevýhodou tohoto zákroku je, že zbroušené zuby jsou nenávratně poškozené a navíc přebírají za ztracený zub část tlaku při žvýkání.

Podobným způsobem funguje také snímatelná zubní protéza, lidově nazývaná zuby do skleničky. Tento způsob léčby se dříve používal v případě více chybějících zubů. Zubní lékař vytvořil snímatelnou protézu, která doplnila mezery v čelisti. Jakkoli se protéza dá v případě potřeby (obvykle na noc) z úst vyndat, většině lidem není v ústech příjemná. Navíc jsou s ní spojené problémy, jak ji k chrupu připevnit tak, aby se při žvýkání a mluvení nepohybovala.

Další možností náhrady ztracených zubů jsou zubní implantáty, které poskytují řadu výhod. Na pohled perfektně doplňují chrup, který vypadá přirozeně. Samotný implantát nepoškozuje okolní zuby, jako například zubní můstek. Funguje jako organická součást úst, poskytuje oporu okolním zubům, díky čemuž nedochází k jejich posunu nebo pokřivení, a zvládá tlak při žvýkání, aniž by tím zatěžoval sousední zuby. Při ošetření implantátem je minimální riziko komplikací nebo diskomfortu.

Vaše recenze

Smyslem naší práce je vaše zdraví
a přirozeně krásný úsměv

Vybavení naší kliniky

Zažijte estetickou stomatologii 21. století

V Clinic for Smile o vás pečují nejen perfektně vyškolení specialisté. K vaší léčbě využíváme také nejmodernější stomatologické přístroje, včetně 3D rentgenu či intraorální skeneru.

Navíc se nemusíte obávat nepřiměřené bolesti. Pokud to daný postup vyžaduje, používáme lokální anestezii, která vám daný zákrok maximálně zpříjemní. Přijďte tedy do Clinic for Smile a zažijte estetickou stomatologii 21. století.

Přeneste se do naší péče

Ceník zákroků