Dentální hygiena pro děti jako investice do budoucna

Pro spokojený úsměv vašich dětí

Každý rodič chce, aby jeho dítě prospívalo a mělo se dobře nejen v dané chvíli, ale i s výhledem do budoucna. Podobně jako někteří rodiče zakládají svým potomkům už v raném věku stavební spoření, aby děti, až dorostou, měly zajištěný odrazový můstek pro vstup do dospělosti, dentální hygiena v raném věku je spolehlivou zárukou zdravého a zářivého úsměvu i v dospělosti.

S dětmi chodíme pravidelně k zubnímu lékaři a stejně samozřejmá by měla být i dentální hygiena. Na Clinic for Smile přijímáme malé pacienty na zubní hygienu už od věku 3 let s doprovodem rodičů a od 12 let mohou docházet děti k zubnímu hygienistovi sami. Návyky, které si vaše ratolest vytvoří už v dětství, jsou nejlepší možnou investicí do jeho budoucnosti. 

Dětská dentální hygiena Karlovy Vary

Jak připravit dítě na dentální hygienu

Zubní lékař je strašákem pro mnoho dospělých lidí, takže není překvapivé, že i děti mají ze zubaře nebo dentálního hygienisty strach. V tomto ohledu je velmi důležité jít dítěti příkladem, nesrovnávat návštěvu zubního lékaře s nepříjemnými prožitky, ale naopak dítěti vysvětlit, proč je pravidelná hygiena důležitá

Zubní lékaři ze své zkušenosti doporučují rodičům, kteří se chystají se svými dětmi na návštěvu ordinace zubního hygienisty, několik snadných, ale přesto velmi důležitých kroků:

  • pokud jdete na zubní hygienu s dítětem poprvé, podrobně mu vysvětlete, co a jak se bude dít
  • nekomplikujte svůj výklad zbytečně náročnými podrobnostmi, které dítě nemá šanci vstřebat, a jen umocňují jeho strach z neznámé situace
  • vysvětlení celého průběhu kontroly zubů zjednodušte na maximum
  • řekněte dítěti jen nezbytné informace (např. jak se lékař jmenuje, kam jdete apod.)
  • popište dítěti jednotlivé kroky dentální hygieny tak, aby jim rozumělo (např. spolu s panem doktorem spočítáte, kolik máš zoubků; pan doktor se podívá, jestli jsou všechny zoubky zdravé a rostou tak, jak mají; pan doktor je moc hodný a je to tvůj kamarád apod.)
  • motivujte dítě odměnou za úspěšné zvládnutí prohlídky u zubního hygienisty 
Dentální hygiena pro děti Karlovy Vary

Péče o dětské zuby a dentální hygiena u dětí

První návštěva zubního hygienisty u dětí se obecně doporučuje zhruba od tří let věku dítěte, ale samozřejmě je vždy potřeba brát v potaz jeho psychický i fyzický vývoj. Lékař kontroluje správné prořezávání mléčného chrupu a díky pravidelné prevenci bude mít dítě do budoucna, v dospívání a dospělosti, zdravé zuby bez kazů, zubního kamene a vyhne se problémům s nejrůznějšími onemocněními dásní. 

Obecně podle zubních specialistů platí, že do věku 12 let je za zdravý a opečovaný chrup dítěte zodpovědný především rodič. Do té doby zuby čistí dítěti především rodič a dohlíží na to, aby dítě samo pečovalo o zuby správně, pokud je na to připravené. Po 12 roku věku dítěte rodiče na čištění zubů svých potomků dohlížejí a případně pomáhají s dočišťováním. V následujících letech by pak dítě mělo být schopné správně si čistit zuby a používat pomůcky na čištění mezizubních prostorů z vlastní iniciativy. 

Dentální hygiena pro děti Karlovy Vary

Jak vybrat dětský zubní kartáček a pomůcky pro dentální hygienu

S čištěním zubů a dentální hygienou u dětí se doporučuje začít už hned u prvního prořezaného zoubku. První kartáček, který své ratolesti pořídíte, by měl být měkký a malý. U mléčných zubů bohatě postačí jednosvazkový kartáček. Na trhu existuje řada zubních past pro děti každého věku, často s příchutí, která malým jazýčkům vyhovuje. Důležité je hned od prvního čištění vést dítě k tomu, aby pastu nepolykalo, ale vyplivovalo. 

Klíčové je také množství použité zubní pasty. Od prvního zoubku zhruba do 2 let se doporučují zubní pasty bez fluoridů jen ve velmi malém množství. Pro děti od 3 do 6 let jsou vhodné zubní pasty s menší koncentrací fluoridů a množství pasty by mělo odpovídat velikosti hrášku. Stejný objem zubní pasty používejte i pro děti starší 6 let, ale v tomto případě už můžete zvolit přípravky s větší koncentrací fluoridů.

Při dentální hygieně pak lékař zkontroluje, v jakém stavu je chrup malého pacienta. Na zuby mu nanese speciální přípravek, který je schopný svým zbarvením ukázat nevyčištěný zubní plak. Následně hygienista dítěti názorně ukáže, jak si zoubky správně čistit, aby zubní plak nevznikal, případně poučí rodiče, jak dítěti s dočišťováním pomoci. Odměnou za statečnost je pak sada dentálních pomůcek nebo obrázek, které si děti odnášejí domů jako dárek. 

Vaše recenze

Smyslem naší práce je vaše zdraví
a přirozeně krásný úsměv

Vybavení naší kliniky

Zažijte estetickou stomatologii 21. století

V Clinic for Smile o vás pečují nejen perfektně vyškolení specialisté. K vaší léčbě využíváme také nejmodernější stomatologické přístroje, včetně 3D rentgenu či intraorální skeneru.

Navíc se nemusíte obávat nepřiměřené bolesti. Pokud to daný postup vyžaduje, používáme lokální anestezii, která vám daný zákrok maximálně zpříjemní. Přijďte tedy do Clinic for Smile a zažijte estetickou stomatologii 21. století.

Přeneste se do naší péče

Ceník zákroků